Založ si blog

Odísť alebo ostať

Tak tento problém riešim od roku 2009, v ktorom sa pre mňa veľa zmenilo. V máji toho roka som využil možnosť ísť pracovať na Grécky ostrov Kos a po prvýkrát som si vyskúšal ako to funguje v zahraničí. Na začiatku som si prešiel peklom, neskôr sa ale ukázalo, že odísť v tom čase bolo správne rozhodnutie. Ale pekne po poriadku…

Ako som spomínal písal sa rok 2009 a ja som bol tretiak na hotelovej akadémii. Na začiatku školského roka sme spolu s ostatnými spolužiakmi dostali možnosť pracovať ako čašníci v hoteloch na gréckom ostrove Kos. Po vzájomnej dohode sme súhlasili a v máji sme odišli s vedomím, že tam budeme minimálne 4 mesiace pracovať a zbierať skúsenosti.
A tak sa aj stalo prišli sme na letisko spolu so študentmi z iných miest plný očakávania čo nás v najbližších dňoch čaká. Keď vynechám odvoz z letiska v storočnom mikrobuse, ktorý šoféroval sto ročný deduško, mimochodom personálny manažér, a to odporné ubytovanie prvé dojmy a dva pracovné týždne boli naozaj skvelé. Všetci sa k nám správali dobre a mali sme všetko čo sme potrebovali.1240605_10201450239769804_2046449257_n

Problém číslo 1
Ale to by som nebol ja keby sa niečo nestane. Samozrejme, že ma preložili ešte s jedným spolužiakom jediných do baru, mimo ostatných v inom pracovnom čase. A začalo sa to sypať. Nestíhali sme kvôli pracovnému času večere, pretože sme pracovali dlho do rána a tak sme jedli iba raz za deň. Nakupovať jedlo vonku v obchodoch by nás priviedlo rýchlo na mizinu a pomoc ani zo strany hotela ani agentúry neprichádzala. Prvé dni sa aspoň tvárili, že ich to zaujíma ale potom sa nám už len vysmievali do tváre a my sme boli na tom fyzicky ale hlavne psychicky každým dňom horšie. Osemnásťroční chalani prvýkrát v situácií keď sa môžu spoľahnúť iba na seba a nikto iný im nepomôže. Chceli sme odísť ale to sa samozrejme v našom prípade z viacerých dôvodov, ktoré tu nebudem rozvádzať nedalo. A tak sme museli ešte zhruba tri mesiace trpieť ťažké podmienky. Človek si  ale časom zvykne na všetko a s odstupom času treba povedať, že to až také hrozné nebolo. Práve naopak. Zvládli sme to a v októbri sme sa konečne vrátili domov za svojimi rodinami. A vrátili sme sa iní. Možno dospelí, možno len skúsenejší každopádne silnejší pretože sme konečne neustúpili pred prvou prekážkou ale preskočili sme ju, aj mnohé ďalšie.  A práve to je v dnešnom svete u mladých veľký problém nemyslíte? Máme veľa možností a ako náhle sa nám niečo nepáči jednoducho to zrušíme, odídeme, kašleme na to a skúsime niečo nové a takto stále dookola a potom sa nikam neposunieme. Ako to zmeniť? Na to recept nepoznám ale možno skúsiť toto. Vycestovať. Je to ideálne riešenie ako sa sústrediť na samého seba, spoznať sa a zistiť čo dokážeš v ťažkých chvíľach keď nemáš okolo seba nikoho kto by ti pomohol…

Problém číslo 2
Neskôr sa však vyskytol druhý problém. Dodnes si pamätám ako som v deň odchodu povedal na pláži v centre hlavného mesta Kos „už nikdy viac!“. O 3 roky ma to dobehlo a stál som s úsmevom presne na tom istom mieste. Nebolo to tým, žeby mi chýbal ten neobyčajne obyčajný ostrov, jednoducho som po dvoch nudných letách strávených doma nemohol znova ostať a Kos bol miesto kde som to poznal a mal som tam aj jednu z najlepších kamarátiek. Bola to jasná voľba a ďalšie roky som sa dostal samozrejme na iné miesta a plánujem v tom pokračovať. Nie som totiž človek, ktorý vyslovene túži po živote v zahraničí. Je veľa vecí, ktoré sa mi tam vonku nepáčia a naopak doma vyhovujú. A preto každé leto odchádzam a po pár mesiacoch sa opäť vraciam šťastný domov. Ale dokedy?

Dnes z každej strany počúvam ako je na Slovensku zle a treba odísť. Moje skúsenosti zo zahraničia sú aj dobré aj zlé. Myslíte si to isté alebo to chcete skúsiť u nás a zahraničie je pre vás posledná možnosť keď už nebude na výber? Alebo máte podobný problém ako ja, že sa neviete rozhodnúť či ostať alebo odísť…

Veterná smršť

Veterná smršť na východnom Slovensku strhávala strechy

21.07.2017 22:08

Mimoriadnu situáciu vyhlásil starosta obce Gribov (okres Stropkov) v súvislosti so smršťou, ktorá v obci napáchala škody na obecnom i súkromnom majetku.

vladimir putin, putin

Putin: Som obyčajný človek, ktorý rád číta a počúva Mozarta

21.07.2017 21:48

Putin je obyčajný človek, ktorý žije normálny život. Sám seba tak charakterizoval v debate s mladými Rusmi, aj keď pripustil, že má trochu iné povolanie ako ostatné.

turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdoganov odkaz svetu: Nie ste dosť silní na to, aby sme sa vás báli

21.07.2017 21:10

Erdogan v piatok ostro zaútočil na nemeckú vládu, ktorej viacerí členovia kritizovali zatknutie nemeckého ľudskoprávneho aktivistu Tureckom.

poľsko, protest, demonštrácia,

Valec drví poľské súdy

21.07.2017 20:00

Fabrika na zákony, ktorá podľa Bruselu čoraz viac vzďaľuje Varšavu od európskych zásad demokracie a právneho štátu, pracuje ďalej na plné obrátky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1452x
Priemerná čítanosť článkov: 1452x

Autor blogu

Kategórie

Archív